DÜNYA’DA BULUNAN EN NADİR HAYVAN TÜRLERİ


 1. 1 Palmiye Kakadu


  fiyatı : 16.000 $

  hakında : Palmiye kakadusu (Probosciger aterrimus), kakadugiller (Cacatuidae) familyasından Avustralya'nın kuzeydoğu kesimlerinde, Yeni Gine Adası ve Aru Adalarında görülen kuş türüdür. 18 kakadu türü vardır ve bu türlerin bir çok da alt türü bulunur. Boyları, 35 cm civarındaki Pembe Göğüslü Kakadu olarak da adlandırılan Küçük Galah kakadudan, 71 cm boyundaki Büyük Palmiye kakadusuna kadar değişir. Kakadular, sıcak kanlılıkları ve bağlılıklarıyla bilinir. Fakat bir çok yeni başlayan papağan severin bilmediği, kakaduların çok ilgi istedikleri ve oldukça agresif olabilecekleridir. Cana yakın bebeğiniz bir anda yıkıcı ve kulakları sağır edecekmiş gibi çığlık atan bir saldırgana dönüşebilir. Kakadular, 80 yıl hatta bazen daha fazla olan ömürleriyle uzun dönemli sorumluluk gerektirirler. Kendilerine zarar vermeye (tüy yolma, gaga kırılması) ve normal olmayan davranışlardan oluşacak enfeksiyonlara (kendi derilerini kemirme) eğilimlidirler.


 2. 2 Ashera Cat


  fiyat : 17.000 $

  hakında : Ashera kedisi tartışmalı şirket Lifestyle Pets tarafından pazarlanan bir tür melez kedi oldu. Melez kedi ırkının iddia edildiği gibi Afrika servisi, Asyalı leopar kedisi ve evdeki bir ev kedisi arasında bir çarpışma olduğu iddia edildi. Gerçek şu ki - DNA testinin yardımıyla keşfedildi - “Ashera” kedileri, farklı bir yetiştiriciden alınan ve daha sonra yeniden satılan Savannah kedileriydi.Savana kedileri, evcil kediyle servise geçerek yaratılan iyi bilinen bir melez kedi ırkıdır - genellikle kedilerden çok daha azını satarlar. Ashera kedilerin bazıları tek bir kedi için savan kediler genellikle bundan daha azını satıyorlardı. Öyleyse Lifestyle Pets aslında sadece savannah kedileri alıyor, onları önemli ölçüde işaretliyor ve sonra onları kediler olarak satıyordu…

 3. 3 Beyaz Aslan


  fiyat : 140.000 $

  hakında : 

  Bugün Beyaz Aslanlar hakkında biraz araştırma yaptım.. Diğer hayvanlar gibi doğada çok olabilecekleri aklıma geldi ancak hiçde öyle değilmiş..Bu Beyaz Aslanlar'dan sadece 30 Tane bulunuyormuş tabi aralarından ölenler olmadıysa ve bir milli Ulusal parkta yaşıyorlar.. İşte daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyım..Beyaz yelesi, beyaz tüyleri ve mavi gözleriyle "ormanların kralı" değil, bir başka dünyanın olağanüstü bir canlısı gibi görünüyor. Bu yüzden, dünyanın dört bir yanından insanlar onu görmek için, yaşadığı Afrika'daki Kruger Ulusal Parkı'na akın ediyor.
  Beyaz aslan" doğanın bir fenomeni sayılıyor. Vahşi doğada yaşaması neredeyse imkansız. Rengi onu ya avcılar için mükemmel bir hedef haline getiriyor, ya da avlanmasını engelliyor. Çünkü onu, parlak beyaz rengi kolayca ele veriyor.
  İlk kez 1928'de görüldüğü söylenen bir beyaz aslanın torunları sayılan bugünkü beyaz aslanlar, bilim adamlarına göre "albino" (pigment noksanlığından kaynaklanan hastalık) değil. Onların sadece tüyleri beyaz. Buna, mutasyona uğramış ve "renk inhibitörü" olarak adlandırılan bir genin neden olduğu söyleniyor.
  Bugün dünyada sadece 30 tane beyaz aslan yaşıyor ve hapsi de koruma altında. Ya ulusal parklarda ya da hayvanat bahçelerinde yaşıyorlar.
  beyaz aslanlar elde etmek için ise hem erkeğin, hem de dişinin bu geni taşıması gerekiyor. Bu amaçla Güney Afrika'da faaliyet gösteren bir çiftlikte, beyaz aslanlar elde edilmeye çalışılıyor. Buna rağmen sayıları artmıyor.
  Araştırmacı Linda Tucker'in "Beyaz Aslanların Sırrı- Tanrı Güneşin Çocukları" adlı kitabında, bu türün ne denli zor yetiştiği ve nasıl yaşadıkları ayrıntılarıyla yer alıyor.

   

 4. 4 Frison atı


  fiyat : 500.000 $

  hakında : Friesian atı, Avrupa'nın kuzeybatısında bulunan Hollanda krallığının 12 eyaletinden biri olan Friesland' dan çıkmıştır. Friesland kuzey denizi kıyılarında , M.Ö. 500 yıllarına dayanan oldukça eski bir ülkedir. Buradaki insanlar; ticaret, denizcilik, çiftçilik ve at yetiştiriciliği ile yaşamlarını geçiriyorlardı.
  friesian atı , " Equus robustus" dan kalmadır. 16 - 17. yüzyıllar boyunca belki daha da önce , Arap kanı , özellikle İspanyadaki Andolusian atlarına doğru tanınmıştır. Sıcaklığından dolayı , Sıcakkanlı düşünülmüştür. Friesian atı, safkan İngiliz atının etkilerinden bağımsız tutulmuştur. Son 2 yüzyıl boyunca safkan olarak üretilmiştir.
  Friesianlılar için at üretmek ve yetiştirmek çok önemlidir. Reform dan önce Friesland' daki manastırlarda bulunan rahipler bir çok at üretmişlerdi. Yüzyıllar boyunca Fresian hükümeti kaliteli üretimi koruyucu düzenlemeler yapmıştı. Şimdi ise 1939 Dutch at kanunu , haracılık ve yetiştiricilik için kurallar koymuştur. Geçmişten kalma kayıtlardan öğrendiğimize göre , eski dönemlerde de Friesian atları pek çok ülkede bilinmekteydi. 1251 yılından kalma bilgiler ve bu atların övüldüğü kitaplar mevcuttur.

 5. 5 Tibet Mastifi


  fiyat : 1.500.000 $

  hakında : 

  Çin’de Hong Dong isimli 11 aylık ve 80 kg ağırlığında bir Tibet mastifi Bu, dünya tarihinde bugüne kadar bir köpek için biçilmiş en yüksek bedeldir.Tibet mastifi aynı zamanda Dok-Khyi (göçebe köpeği) olarak bilinir. İri ve güçlü bir köpek türüdür. Boynunda aslanınkine benzer yele vardır.Dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahiptir. Çin’de bu köpekler için 100.000 dolar veya daha fazla para harcayan birçok zengin Çinli bulunuyor. Tibet mastifi Çin’de bir zenginlik sembolüdür.Bu köpeklerin özeliği bütün büyük köpeklerin ve dövüş köpeklerinin atası olmasıdır. Tibet’in izole olması bu ırkın saflığını koruyabilmesi için en büyük etkendir. Çinli arkeologların yaptıkları kazılarda 40.000 yıllık Tibet mastiflerine ait fosillerin bulunduğu bilinmektedir.Cengiz Han’ın bu köpekleri sevdiği ve beslediği rivayet edilir. Ayrıca büyük İskender ve Marco Polo’nun da bu köpekleri çok sevdiği bilinir.Tibetlilerin inanışına göre bu köpekler kutsal dağda yaşayan bir ermiş tarafından Tibet halkına hediye edilmiştir. Tarihte Tibet tapınaklarını koruduğu da bilinen bir gerçektirTibet dünyanın çatısı olarak bilinir ve yüksek dağları ile meşhurdur. Tibet mastifinin asıl görevi Tibet dağlarında sığır ve keçi sürülerini vahşi hayvanlardan korumaktadır.Ayrıca eğitimden geçmiş Tibet mastifleri de mevcuttur. Daha gösterişli ve sakin yapıdadırlar.Orjinal Tibet mastifi çok vahşi ve serttir. Renk olarak, siyah, kırmızı, gri, boz, beyaz renklerinde Tibet mastifi mevcuttur.Kilo ve boy olarak büyük köpekler kategorisine girer. Bazılarının ağırlığı 100 kiloya kadar çıkmaktadır.Çin Komünist devletinin politikaları sonucu Çin’in Tibetlilere karşı akla gelmeyecek zulümler yaptığı bir gerçektir. Bu zulümden bu köpek ırkı da nasibini almıştır. Tapınakları, evleri ve sahiplerini koruyan bu hayvanlar öldürülmüştür, bir kısmı yenmiştir ve beslenmesi yasaklanmıştır.

 6. 6 Beyaz Timsah


  Fiyat : 9.000.000 $

  hakında : sadece dünyada 12 adet olması onu bu kadar pahalı ediyor. 

  Görseldeki albino timsah türü olan Alligator mississipiens, Beyaz Elmas olarak bilinmektedir ve ABD'de doğmuş olmasına rağmen Sürüngenlerin Dünyası isimli bir serginin parçası olarak Avrupa'da bulunmaktadır. Çok nadiren görülen albino timsahların hepsi değilse de birçoğu hayvanat bahçelerinde veya vahşi yaşam rezervlerinde bulunmaktadır. Her ne kadar bu durum kulağa kötü gelse de, hayatta kalmalarının tek yolu bu olabilir, çünkü renkleri sebebiyle neredeyse hiçbir zaman düzgün avlanamazlar; çoğu zaman avlarına, onlara fark ettirmeden yaklaşamazlar bile! 1996 senesinde Kevin Spacey'in yönettiği "Albino Alligator" isimli film, timsahların av sırasında albino olanları feda ederek avlarının dikkatini dağıttıklarını ve bu sayede diğerlerinin avlanabildiğini iddia etmektedir. Bu, tek kelimeyle saçmalıktır. İlk olarak, vahşi doğada albino timsahlar çok nadir bulunmaktadır ve pek fazla hayatta kalamazlar. Dolayısıyla böyle bir davranışın evrimleşmesi mümkün değildir. İkincisiyse timsahlar alan dahilinde sosyal türler değildirler. Dolayısıyla bu şekilde stratejik bir av taktiğini asla uygulamazlar, çünkü bir arada avlanmazlar. 

 7. 7 Hyacinth Macaw


  fiyat : 14.000 $ 

  hakında : 

  Sümbül Amerika sadece dünyanın en büyük papağanı değil, aynı zamanda görünüşte en çarpıcı olanıdır. Tüyleri parlak siyah renktedir ve parlak, siyah gözlerinin etrafında sarı zümrelerin ve alt gagasının yanında daha küçük sarı çizgileri vardır. Gaga uzun ve keskin kavislidir ve cins adı "Anodorhynchus" "dişsiz gagası" anlamına gelir. Sümbül Amerika papağanı, Amazon nehrinin güneyindeki Güney Amerika'nın ormanları ve meralarında yer alır, çok zeki kuşlardır ve hatta bilinirler. Aletleri kullanmak, ellerini ayakları gibi kullanıp, onları mükemmel bir dağcı yapan nesneleri kavramak için kullanırlar, aynı zamanda gagalarını tırmanmalarına yardımcı olurlar.Sümbül Amerika papağanı papağan türünün en büyüğüdür. Yaklaşık olarak 40 inç uzunluğunda veya ranzanızın genişliğinden biraz daha fazla büyürler. Dört ayak kadar kanatları var. Yetişkin sümbül macaws genellikle 3 ila 4 kilo ağırlığındadır. Yabandaki ana besin kaynağı, inek sindirim sistemlerinden geçirilen hurma kabuklarından. Sümbül macaws da diğer fındık çeşitleri, meyveler ve meyveler, çiçek ve bitki saplarının tadını çıkarır.Yabandaki sümbül macaws sayısı, avlanma ve tuzak nedeniyle yıllar içinde azalmıştır. Bu güzel kuşlar da, büyükbaş hayvancılık mekanize tarımın getirilmesi ve hidroelektrik sistemlerin geliştirilmesi nedeniyle habitatlarının kaybolması veya değiştirilmesi nedeniyle tehdit altındadır. Neyse ki, 1990 yılında Sümbül Amerika Papağanı Projesi başlatıldı ve bu kuşların sayısının artırılmasında başarılı oldu.

 8. 8 Tukan


  fiyat : 5.000 $ 

  hakında : Familyası: Tukangiller (Rhamphastidae). Yaşadığı yerler: Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında. Özellikleri: Büyük gagası, güçlü ayakları, kısa ve yuvarlanmış kanatları vardır. Başlıca besinleri meyvelerdir. Çeşitleri: 37 türü bilinmektedir.
  Tukangiller ailesinden büyük gagalı bir kuş. Meksika’nın güneyinden Arjantin’in kuzeyine kadar uzanan bölgenin tropik ormanlarında bulunurlar. 37 kadar tukan çeşidi vardır. Boyları 30-60 cm arasında değişir. Bunlar anormal derecede büyük gagaları ile meşhurdur. Gagaları güçlü fakat çok hafiftir. Gaga ve kendileri, kırmızı, sarı, mavi ve siyah renklerle parlak bir görünüm içerisindedirler. Renk bakımından iki cins de birbirine benzer. Bazılarının gerdanlarında turuncu tüyler vardır. Kadın eşyasında süs olarak kullanılır. 15 cm uzunlukta ve 5 cm enindeki gaganın iç kenarları kertikli olup, meyveleri ezmeye yarar. Sürü halinde bir muz veya portakal bahçesine konarlarsa, kısa zamanda bahçeyi mahvederler. Esas besinleri meyve olmakla beraber, büyük böcekleri, küçük sürüngen ve öbür kuşların yumurta ve yavrularını da yerler.
  Uçmayı pek sevmezler. Uçarken havayı kanatları ile döverler. Kısa ve yuvarlanmış kanatları, nispeten uzun kuyrukları vardır. Ayakları kısa ve güçlüdür. Ayak parmaklarının ikisi ileri, ikisi geriye dönüktür. Çıkardıkları “tukomo” çığlığından dolayı Tupi dilinde “tukan” veya “tuko” adı ile anılırlar. Yüksek ağaçlardaki oyuklarda yuva yaparlar. Dişi 2-4 adet beyaz yumurta yumurtlar. Dişi ve erkek sırayla kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan tüysüz yavrular hem anne, hem baba tarafından beslenirler. 6-7 hafta sonra yuvayı terk ederler. 

 9. 9 De Brazza's Monkeys


  fiyat : 7.000 $ 

  hakında : De Brazza'nın maymunu, Afrika'ya özgü büyük bir primattır. Bu maymun, Cercopithecus cinsi olarak bilinen guenonlara aittir. De Brazza'nın maymunu, endemik olduğu ülkelerden biri olan Kongo'nun başkenti Brazzaville'i kuran bir Franco-İtalyan kaşifi olan Pierre Savorgnan de Brazza'nın adıyla anılıyor. Bu primatlar genel olarak arboreal olmasına rağmen, zamanlarını suya ve yere de harcayabilirler.

  De Brazza'nın maymunları geniş bir alana yayılmış, Kamerun'dan kuzeydeki Gabon'a, Kongo'ya ve kuzeyde Angola'ya ve doğuya kadar uzanmakta, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ni kapsamakta ve Orta Afrika Cumhuriyeti ve Doğu Uganda'ya ulaşmaktadır. Ayrıca, bu maymunların izole edilmiş popülasyonları Sudan'ın güneyi ve doğu Kenya'daki batı Etiyopya'da meydana gelir. Bu türün tercih edilen habitatı, bir nehir veya su yolunun yakınındaki ormanlık alanlardır. Bu nedenle, De Brazza'nın maymunları genellikle yoğun bataklık ormanları, ova tropikal ormanları ve dağ ormanı yaşamaktadır.Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

54
10 shares, 54 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

katılıyorum katılıyorum
1
katılıyorum
gül gül öldüm gül gül öldüm
0
gül gül öldüm
mutlu oldum mutlu oldum
1
mutlu oldum
Çok şaşırdım Çok şaşırdım
1
Çok şaşırdım
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DÜNYA’DA BULUNAN EN NADİR HAYVAN TÜRLERİ

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı