FİLM SEKTÖRÜNE DAMGA VURAN 10 FİLM


 1. 1 ESARETİN BEDELİ


  imdb : 9.3 

  oyuncular :  Tim Robbins , Morgan Freeman , Bob Gunton , James Whitmore , Clancy Brown

  yönetmen : Frank Darabont

  konusu  : Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir.


 2. 2 BENJAMİN BUTTON


  imdb : 7.8

  oyuncular :Brad Pitt, Cate Blanchett, Elle Fanning, Tilda Swinton, Chandler Canterbury

  yönetmen :  David Fincher

  konusu :   Bir düğme fabrikası olan zengin bir adamın erkek oğlu dünyaya gelmiştir. Fakat biraz değişik bir şekilde doğmuştur. Küçük olacağı yerde yaşlı bir çocuk olarak görülmektedir. Nedeni ise o zamanki yıllarda nükleer bombanın etkisi yüzünden bir çok değişiklikler doğurmuştur. Benjamin ise bunun bir örneğidir. Babası böyle bir çocuğu kabullenmez ve yaşlıların bakıldığı bir bakım evinin önüne bırakmıştır. Oradaki yetkili kişinin yıllardır çocuğu olmuyordur benjamini kabullenerek büyütür. Seneler geçtikçe gençleşen benjamin bir çocuk olarak hayatı sona erecektir. 3. 3 BAŞLANGIÇ


  imdb : 8.8

  oyuncular : Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Michael Caine

  yönetmen : Christopher Nolan

  konusu : Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse... Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır

 4. 4 HER ÇOCUK ÖZELDİR


  imdb : 8.5

  oyuncular : Darsheel Safary , Aamir Khan , Tanay Chheda , Tisca Chopra , Vipin Sharma

  yönetmen :  Aamir Khan

  konusu : Filimde arkadaşları ailesi ve yakın çevresi tarafından sürekli ezilen ve küçük düşürülen bir çocuğun hikayesi anlatılmaktadır. Okulda yaşıtlarına göre sayı sayma ve yazı yazma konusunda biraz eksik olmasından dolayı ya gerizekalı gözüyle bakılmaktadır. Ailesi de bu durum karşısında onu yatılı bir okula vermek ister, yatılı okulda onunla resim öğretmeni bir yetenek kesip edecektir ve Her çocuğun farklı bir yeteneğe sahip olabileceğini anlatacaktır.


 5. 5 LEON(SEVGİNİN GÜCÜ)


  imdb : 8.6

  oyuncuları : Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Samy Naceri, Elizabeth Regen

  yönetmen : Luc Besson

  konusu : Daha oniki yaşında bir kız olan Mathilda'nın yaşadığı dramatik olayların anlatıldığı filmde, Mathilda'nın babasının pis işlere girmesi onlar adına çalıştığı çetenin bütün ailesini öldürmesiyle tek başına kalır.Tesadüf o sıra Mathilda markette olduğu için ölmekten kurtulmuş ve Leon adında bir adamın evine saklanır.Leon aslında kötü biridir ama Mathilda'yla ilgilenir ve onu korumaya çalışır.


 6. 6 ZAMAN KARŞI (IN TIME)


  imdb : 6.7

  oyuncuları :  Amanda Seyfried , Justin Timberlake , Alex Pettyfer , Olivia Wilde , Cillian Murphy

  yönetmen : Andrew Niccol

  konusu : İnsanların yaşlanmayı durdurduğu yakın bir gelecekte geçecek olan filmde insanlar 25 yaşından sonra artık daha fazla yaşlanmayacağını ve ölümsüzlüğün sırrına erişildikten sonra yaşananları anlatan bir yapım " parası olanın sonsuza kadar yaşayabileceği bir dünyanın”. Filmde, zamanın altın değerinde olduğu bu yeni dünyada insanlar, ölümsüzlüğün peşinde koşarak hayatta kalma mücadelesine girerler. Bu nedenle, nüfus artışının son haddeye varmasıyla, yeni düzenlemelere girişen insanoğlunun hikâyesi filmde anlatılıyor.

 7. 7 PK


  imdb : 8.2

  oyuncuları : Aamir Khan, Ranbir Kapoor, Anushka Sharma, Boman Irani, Sanjay Dutt

  yönetmen : Rajkumar Hirani

  konusu : P.K. filminde daha önce inandığımız bütün gerçekleri bir başka bakış açısından incelememize neden oluyor. P.K. hayatı bambaşka bir açıdan ele almaktadır. Ayrı dünyalardan gelen yabancılar arasında dostluk kavramını ele almaktadır. Daha önce kimsenin sormadığı soruları soran, sadık arkadaşlık, dostluk kavramlarını ele alan bir kavramdır. pk 'in çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür.

 8. 8 FOR VENDETTTA


  imdb : 8.2

  oyuncular :  Hugo Weaving , Natalie Portman , Stephen Rea , John Hurt , Stephen Fry

  yönetmen : James McTeigue

  konusu : ngiltere'de 2020 yılında geçer filim ülkede yaşanan aşırı baskıcı bir toplum düzeninin yarattığı sorunları anlatmaktadır. Bir çok yasak ve kurallarla kullanılan halk artık bu düzene dayanamayıp karşı gelmeye başlamışlardır. İnsanlar baskıcı düzenden o kadar sıkılmıştır ki gözleri hiçbir şey görmemekte ve şiddete başvurmakta kararlıdırlar. Bu karışık düzenin içinde sırları olan V, başı dertte olan çaresiz bir kadın olan Evey in hayatını kurtarır. Fakat yaptı bu iyilik ülkeyi İlgilendiren bir kurtuluştur.Çünkü onun bu yaptığı aslında toplumun uyanışını sağlayan ve toplumun gözünü açan bir harekettir. Artık insanların bırakmama etme zamanı gelmiştir.

 9. 9 YÜZÜKLERİN EFENDİSİ


  imdb : 8.8

  oyuncular : Orlando Bloom , Elijah Wood , Liv Tyler , Viggo Mortensen , Hugo Weaving

  yönetmen : Peter Jackson

  konusuÇok eski zamanlardaki Elf demircileri, güç yüzüklerini sihirli ustalıkları ile yapmış ve Karanlıkların Efendisi olan Sauron, bu yüzükleri işleyip kendi gücüyle doldurmuştur. Sonrasında kendisinden çalınan, diğer tüm yüzüklere hükmeden, tek yüzüğü bütün gücüyle tüm Orta Dünya’da aramasına karşın bulamamıştır. Yüzük, Shire Bölgesi’nde yaşamakta olan Frodo Baggins isimli bir hobbitin elindedir. Fakat çok büyük bir güce sahip olan bu yüzüğü yok etmesi gerekmektedir. Frodo ve arkadaşları, diğer ırklardan gelen arkadaşlarıyla beraber yüzük kardeşliğini oluşturup hepsi bu yolculukta büyücü Gri Gandalf’ı izleyecektir.

 10. 10 MATRİX


  imdb : 8.7

  oyuncular : Keanu Reeves , Hugo Weaving , Laurence Fishburne , Carrie-Anne Moss , Joe Pantoliano

  yönetmen :  Andy Wachowski , Lana Wachowski

  konusu : Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson (Keanu Reeves) aynı zamanda Neo takma adlı oldukça usta bir hacker dır. Fakat siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamlar tarafınca yakın taktedir. Bu takibin sebebi ise karşısına çıkacak olan Morpheus’dan (Laurence Fishburne) öğrenecektir. Neo, aniden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek durumunda kaldığı büyük bir komplonun içerisinde bulur. İçinde yaşadığımızı düşündüğümüz bu dünya tamamı ile aldatıcıdır. Tüm insanlık gerçekte uzaydan gelmiş olan yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity (Carrie-Anne Moss) ve Morpheus’un da yardımı ile beraber kendilerini bu düzeni yıkmaya çalışan bir grubun içerisine katılacaklardır


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

48
9 shares, 48 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

katılıyorum katılıyorum
1
katılıyorum
gül gül öldüm gül gül öldüm
0
gül gül öldüm
mutlu oldum mutlu oldum
0
mutlu oldum
Çok şaşırdım Çok şaşırdım
0
Çok şaşırdım
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FİLM SEKTÖRÜNE DAMGA VURAN 10 FİLM

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı